e-bilten  Številka 183, leto 2025, 15. januarja

 

Poznavanje trajnosti ostaja nujnost za podjetja

Poslovno okolje je zaradi negotovosti in novih regulativnih zahtev, kot so evropski standardi ESG (okolje, sociala, upravljanje), vse bolj zahtevno. Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) je v slovenski pravni red prenesla evropsko direktivo CSRD, zato bodo podjetja letos prvič pripravljala trajnostna poročila. Evropska komisija načrtuje poenostavitve poročanja z omnibus zakonom, ki naj bi zmanjšal birokratsko breme. Podjetja pa se morajo prilagoditi tudi drugim novim predpisom, kot so uredbe o trajnostnih izdelkih, embalaži in zmanjšanju emisij do leta 2040. Prepoved nepoštenih okoljskih trditev ter proizvodov, izdelanih s prisilnim delom, uvaja dodatne zahteve.
Trajnostno poročanje podjetjem pomaga prepoznati tveganja, zmanjšati odpadke in optimizirati vire. Postopek dvojne pomembnosti omogoča boljše razumevanje vplivov in odvisnosti, kar izboljšuje konkurenčnost. Dinamični izobraževalni program bo podjetjem pomagal pri izvajanju trajnostnega poročanja in skladnosti z zakonodajo.

Preberite več>>

KZ-1K – Strožje kaznovanje umora v družinski ali drugi trajnejši življenjski skupnosti

Predlog sprememb Kazenskega zakonika (KZ-1K) uvaja strožje kaznovanje umorov v družinskih in drugih trajnejših življenjskih skupnostih, vključno s femicidi in umori iz časti, ter razširja definicijo zlorabe položaja pri spolnih napadih na mladoletnike in odrasle, tako da vključuje zaupanje, avtoriteto ali vpliv. Poleg tega ukinja določbo, da je pregon posilstva v (zunaj)zakonski skupnosti odvisen od predloga žrtve, saj bo pregon zdaj potekal po uradni dolžnosti, v skladu z Istanbulsko konvencijo. Spremembe krepijo zaščito ranljivih skupin in izboljšujejo kaznovanje nasilnih dejanj.

Preberite več>>

 

ZINR – Uvedba novega načina varčevanja s pomočjo individualnega naložbenega računa

Ministrstvo za finance predlaga Zakon o individualnih naložbenih računih (ZINR), ki uvaja posebne račune (INR) za spodbujanje dolgoročnega varčevanja v finančnih instrumentih, razvoj trga kapitala in učinkovito alokacijo prihrankov prebivalstva. INR omogoča varčevanje pod jasnimi pogoji z ugodnejšo davčno obravnavo ter ločuje sredstva vlagateljev od ponudnikov. Račun lahko odpre le slovenski davčni rezident, a ne za poslovne namene, in ima stroge omejitve glede vplačil (20.000 EUR v prvem letu, 5.000 EUR letno, skupno največ 150.000 EUR). Dovoljeno je vlaganje v finančne instrumente, kot so delnice, obveznice, in ETF-ji, pri čemer so vplačila dovoljena le v evrih. Upravljanje INR je mogoče samostojno ali prek ponudnika, nadzor nad sistemom pa izvaja Agencija za trg vrednostnih papirjev. Omejitve zagotavljajo uravnoteženost med spodbujanjem varčevanja in zaščito državnega proračuna.

Preberite več>>

 

Januar 2025

16. januar: Javna naročila za začetnike
Kraj: Dvorana Uradnega lista RS, Dunajska cesta 167, Ljubljana
Predavateljica: Maja Prebil

22. januar: Sporočanje podatkov o oddanih evidenčnih naročilih in objava seznama
Kraj: Spletni dogodek
Predavateljica: Ajda Kostanjšek

28. januar: Osebna odgovornost direktorjev in predstojnikov: Ali morajo plačati za prekrške javnih naročnikov?
Kraj: Spletni dogodek
Predavateljica: Maja Koršič Potočnik

29. januar: Presoja dopustnosti ponudb (za naročnike in ponudnike)
Kraj: Dvorana Uradnega lista RS, Dunajska cesta 167, Ljubljana
Predavateljica: Vesna Cukrov

30. januar: Drobljenje javnih naročil – praktična delavnica
Kraj: Dvorana Uradnega lista RS, Dunajska cesta 167, Ljubljana
Predavateljica: Maja Prebil

Februar 2025

4. februar: Izvajanje javnih naročil male vrednosti v praksi

Kraj: Dvorana Uradnega lista RS, Dunajska cesta 167, Ljubljana

Predavateljica: Milena Basta Trtnik

 

Izpostavljene vsebine iz zadnjih št. glasila Uradni list RS

Poiščite svoj predpis>>