V naši družbi je pravica do protesta ena ključnih, ki nam omogoča, da aktivno sodelujemo v političnem procesu. Omogoča nam izražanje nestrinjanja z odločitvami oblasti, zagovarjanje človekovih pravic ter boj proti neenakosti in nepravičnosti. Zato je jasno, da je ta pravica pomembna za celotno družbo.
Skozi zgodovino so bili protesti gonilna sila nekaterih najmočnejših družbenih gibanj. Razkrivali so krivice in zlorabe, zahtevali odgovornost in navdihovali ljudi, da se še naprej borijo za boljšo prihodnost.
Številne pravice in svoboščine, ki jih imamo danes, so bile dosežene tako, da so si zanje ljudje prizadevali na različne načine, vključno s protesti. Odprava suženjstva, odprava segregacije, volilna pravica za ženske, osemurni delavnik, napredek pravic LGBTI skupnosti – to so le nekateri dosežki, ki jih je bilo treba izboriti in pri katerih so imeli protesti pomembno vlogo.
Na žalost je pravica do protesta pogosto napadena, ko si oblasti želijo utišati kritične glasove. Vlade nenehno iščejo nove načine za zatiranje protestov. Zato je osveščanje in znanje o tej pravici še posebej pomembno.
Vabimo na razstavo Naša last: Slovenska protestna fotografija 2020–2022
Med 1. 10. 2024 in 26. 1. 2025 bo v Galeriji Jakopič v Ljubljani na ogled razstava, ki vas bo popeljala v obdobje, zaznamovano s pandemijo covida-19 in z demonstracijami po vsej Sloveniji. Na razstavi je na ogled več kot 250 fotografij 38 fotografov_inj.
VEČ O RAZSTAVI |
Vodnik po protestih
Ste že kdaj bili v situaciji, ko niste bili prepričani, kaj smete narediti in česa ne? Kaj lahko naredi policija in česa ne? Vodnik Amnesty International o protestih vsebuje pomembne informacije o vaši pravici do protesta in praktične napotke.
KLIKNI ZA VODNIK |