Včeraj smo izrekli glasen NE vojni, civilnim žrtvam, vojnim zločinom in trpljenju ter glasen DA trajnemu premirju. Na Trg republike smo položili simbolna trupla nedolžnih žrtev ubitih v vojni v Gazi. Z branjem citatov sorodnikov ubitih smo simbolno dali glas ljudem iz Gaze, ki so z izgubo svojih najdražjih izgubili vse, ter se ubitim poklonili z minuto molka.
Od začetka vojne v začetku oktobra je bilo v izraelskih napadih na Gazo ubitih več kot 15.000 ljudi, med njimi 6000 otrok. Tisoči so ranjeni. V napadih Hamasa in drugih oboroženih skupin na Izrael je bilo ubitih več kot 1200 ljudi.
Še naprej pozivamo k sklenitvi trajnega premirja in k podpisu peticije.
Globalno peticijo Amnesty International s pozivom za trajno premirje je podpisalo že več kot milijon ljudi, okoli 5000 tudi iz Slovenije.
Akcijo smo pripravili v sodelovanju s Sanjo Fidler in Branetom Solcetom (Protestival).
Celoten prenos dogodka si lahko ogledate tukaj.
Tisti večer je z mojimi otroki umrlo tudi moje srce
Na dogodku smo prebrali nekaj pričevanj, ki jih je zbrala Amnesty International.
61-letni Fawzi Naffar je preživel izraelski napad v soseski Sheikh Radwan v mestu Gaza, v katerem je bilo ubitih najmanj 40 civilistov. Amnesty je povedal:
»Skušamo umakniti trupla, kar je ostalo od njih, trupla otrok z našimi lastnimi rokami. Buldožerji ne morejo do sem, da bi umaknili ruševine. Tu sem že tri dni po bombardiranju, ubitih je bilo 19 članov in članic moje družine, do zdaj sem našel le truplo snahe in sinovo ramo.«
Ramez al-Sury je v napadu izgubil tri otroke in 10 drugih sorodnikov.
»Tisti večer je z mojimi otroki umrlo moje srce. Vsi moji otroci so bili ubiti: 11-letni Majid, 12-letna Julie in 14-letni Suhail. Moral bi umreti z njimi.«
»Zapustil sem jih le dve minuti prej. Sestra me je poklicala v klet, da bi pomagal očetu, ki je po kapi vezan na posteljo … moji otroci so ostali v sobi z bratranci in njihovimi ženami in otroki. Takrat se je zgodil napad in vse ubil.«
»Svoje domove smo zapustili in prišli v cerkev, ker smo mislili, da bomo tam varni. Nismo imeli iti kam drugam … Cerkev je bila polna mirnih ljudi, samo miroljubni ljudje … V tej vojni nikjer v Gazi ni varno. Bombardiranje povsod, podnevi in ponoči.«