e-bilten  Številka 179, leto 2024, 25. septembra

 

Utemeljeno in neutemeljeno zavračanje prevzema del – kakšne so (lahko) posledice?

Prevzem opravljenih del je zakonska dolžnost naročnika (641. člen OZ), s katero omogoči izvajalcu, da izpolni svojo obveznost. S prevzemom nastopijo pravne posledice, kot so prenehanje pravice do uveljavljanja očitnih napak, konec izvajalčeve morebitne zamude, začetek garancijskih in jamčevalnih rokov, prenos nevarnosti naključnega uničenja na naročnika in obveznost izročitve finančnega zavarovanja.
Zaradi teh posledic so naročniki pogosto previdni, kar lahko vodi do zavračanja prevzemov. Naročnik lahko prevzem utemeljeno zavrne, če ima izpolnitev napake, razen manjših napak, ki ne vplivajo na uporabo objekta. Takšne ureditve vsebujejo tudi FIDIC pogodbeni pogoji.

Preberite več>>

ZGJSPVN – Zagotavljanje boljšega dostopa in uresničevanja pravice do pitne vode

Ministrstvo za naravne vire in prostor je predlagalo nov Zakon o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo (ZGJSPVN), ki nadgrajuje obstoječe zakone. Zakon ureja oskrbo s pitno vodo, odvajanje in čiščenje komunalnih voda ter določa cene javnih služb, posebej v primeru naravnih nesreč. Pomembna novost je prenos ustavne pravice do pitne vode, ki opredeljuje vodne vire kot javno dobro, in uvaja ukrepe, kot so dovoz vode na območjih brez dostopa do javnega vodovoda ter prepoved prekinitve oskrbe zaradi neplačila.
Zakon opušča možnost koncesij za oskrbo s pitno vodo in spodbuja občine, da prevzamejo odgovornost za to storitev. Prepoveduje prepuščanje glavnih nalog podizvajalcem za večjo preglednost, obenem pa uvaja trajnostno rabo vode in možnost vnovične uporabe. Poleg tega nalaga občinam pripravo posebnih programov izvajanja javnih služb, kar izboljšuje transparentnost in učinkovitost.

Preberite več>>

ZIKS-1I – Omiljenje posledic prezasedenosti zavodov za prestajanje kazni

Novela Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij (ZIKS-1I), ki jo je 17. septembra 2024 sprejel Državni zbor RS, naslavlja problem prezasedenosti zavodov za prestajanje kazni in pomanjkanja pravosodnih policistov. Zakon uvaja začasne ukrepe za primere zaostrenih varnostnih razmer, kot so prekinitve prestajanja kazni in odložitve nastopa kazni za obsojence, ki so na prostosti, da bi zmanjšali prezasedenost. Ukrepi vključujejo tudi možnost predčasnega odpusta za obsojence, ki so prestali dve tretjini kazni in izpolnjujejo določene pogoje, pri čemer se obdobje predčasnega odpusta podaljšuje s treh na šest mesecev pred iztekom kazni.
Zakon prav tako prinaša novosti, ki omogočajo obsojencem, da med prestajanjem kazni zaprosijo za hišni zapor ali izvršitev kazni z delom v splošno korist, kar prej ni bilo mogoče. S tem se odpravlja neenakost v obravnavi med različnimi oblikami prestajanja kazni in izboljšuje pravica obsojencev do sodnega varstva.

Preberite več>>

Napovednik prihajajočih izobraževanj:

 

 

Izpostavljene vsebine iz zadnjih št. glasila Uradni list RS