Danes je Svetovni dan varnega splava in skupaj smo že veliko dosegli za to, da bi bila varna prekinitev nosečnosti dostopna vsem.

Zaiskrili smo gibanje My Voice, My Choice, ki se je kot plamen razširilo po Evropi. V zadnjih tednih na stotine prostovoljk in prostovoljcev zbira podpise za zaščito reproduktivnih pravic po vsej Evropi. V rekordnem času smo zbrali več kot 595.000 podpisov!

In prav danes je ponovno čas za akcijo! Delite povezavo s svojo družino in prijatelji, da tudi oni oddajo svoj podpis:

https://eci.ec.europa.eu/044/public/?lg=sl&form=si

Pomembno je, ker se ženske v Evropi še vedno srečujejo s številnimi ovirami pri dostopu do splava, od restriktivne zakonodaje, pomanjkanja ginekologov, do visokih cen za opravljanje storitve, ki bi morala biti osnovna in brezplačna zdravstvena storitev.

Takšne omejitve ne zmanjšajo števila opravljenih splavov, temveč zmanjšujejo stopnjo varnosti za milijone žensk, ki so zato v stiski.

Naše delo ne bo končano, dokler ne bo varen splav dostopen prav vsem. Odločitev o starševstvu, o lastnem telesu mora biti svobodna za vse.

Zato danes podpise za pobudo My Voice, My Choice za varen in dostopen splav zbiramo na stojnicah, dogodkih in protestih v kar 20 državah, na več kot 200 lokacijah, ki si jih lahko ogledate na naši spletni strani: https://community.myvoice-mychoice.org/signature-collection-locations

Več dogodkov organiziramo tudi v Sloveniji. Pridružite se nam v Trbovljah, Brežicah, na Ptuju, v Velenju, Kranju, Ljubljani, v Kopru, Slovenj Gradcu, Murski Soboti in Mariboru. <3

Prav posebno pa vas vabimo na dogodek v društvu ŠKUC v Ljubljani ob 17. uri, kjer bomo govorili o “Zgodbah upora: poti do ustavne pravice do splava v Sloveniji”, v katerem bodo sodelovale prof. dr. Milica Antić Gaber, Sonja Lokar, dr. Metka Mencin, dr. Tanja Rener, Živa Vidmar, Mateja Kožuh Novak in Nevenka Lekše. Po pogovoru pa sledi tudi koncert feminističnega pevskega zbora Z’borke, nato pa še duo Zajtrk.

Hvala, da ste naš glas solidarnosti in upanja!

Spremembe so skupnost.

Vaš, Inštitut 8. marec