Kulturno izobraževalno društvo KIBLA

—————————
NAPOVEDUJEMO
—————————

Aplikacija LutkAR v Lutkovnem muzeju Maribor Sreda, 17. 5. 2023, ob 10. uri Lutkovni muzej Maribor, Vojašniški trg

Bralni krožek KIBLA + NAGIB: Umetnost življenja na uničenem planetu* Program neformalnega izobraževanja Sedmo srečanje: sreda, 17. 5. 2023, ob 17. uri Kulturni inkubator

KIBLIX 2023 Spremljevalni program / Glasbeni cikel MIGAV Stane Špegel: Live performance – Kajuh via UI Četrtek, 18. 5. 2023, ob 20. uri MMC KIBLA

—————————
NA OGLED
—————————

Marijan Mirt: Ugrabitev Evrope
Do 3. 6. 2023
Odpiralni čas: ponedeljek-petek: 10:00-18:00, sobota: 10:00-14:00 MMC KIBLA / KiBela

Staš Kleindienst: Insomnia
Do 10. 6. 2023
Odpiralni čas: tor−pet: 15:00−19:00, sob: 10:00−13:00 artKIT

—————————
NAPOVEDUJEMO
—————————

KIBLIX 2023 Spremljevalni program / Glasbeni cikel MIGAV Stane Špegel: Live performance –  Kajuh via UI Četrtek, 18. 5. 2023, ob 20. uri MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

Vabimo vas na dogodek cikla MIGAV, avdio-vizualni performans Staneta Špegla, naslovljen Live performance – Kajuh via UI, ki se bo odvil v četrtek, 18. maja 2023, ob 20. uri v MMC KIBLA.

Osnovna ideja tega dvodelnega večmedijskega projekta je predstavitev pesnika Karla Destovnika – Kajuha z orodji umetn(išk)e inteligence v luči prihajajoče nove industrijske revolucije. Ta vse bolj povezuje človeka z umetno inteligenco (UI), na mnogih področjih pa ga že zamenjuje – kultura in umetnost pri tem nista izjemi. Rdeča nit je Kajuhov cikel osmih ljubezenskih pesmi, ki so obdelane s spletnimi orodji umetne inteligence.
Kajuhove ljubezenske pesmi so najprej spletni UI prevajalniki prevedli v angleški jezik, iz njega pa še v dvajset drugih svetovnih jezikov. Te prevode so nato prebrali spletni UI govorci. Posebni glasbeni algoritmi nato s pomočjo umetne inteligence pisane in govorjene prevode pesmi pretvorijo v notne zapise, na osnovi katerih so kreirani končni aranžmaji skladb, ki so glasbena podlaga računalniškim recitatorjem. Ti v vsaki pesmi preberejo po eno kitico v različnih jezikih. Avdiovizualni performans spremljajo še v video vkomponirani digitalni plesalci, ravno tako generirani s pomočjo umetne inteligence. Glasba je eklektična multi-žanrska mešanice elektronske in akustične godbe.

Stane Špegel alias Monom alias HouseMouse alias Stanislav je kot skladatelj, instrumentalist, producent in avtor multimedijskih vsebin na slovenskem umetniškem prizorišču aktiven že štiri desetletja. Izdal je 22 samostojnih stilsko precej razgibanih glasbenih albumov in še 10 kot član glasbenih skupin (The Stoj, Fuzzit, Amfibia, Neurobic, BioNet, Dig, Kissik …). Kot član kolektiva Microtrip je v preteklih dvajsetih letih nastopal na vseh večjih in pomembnejših festivalih elektronske in eksperimentalne glasbe v srednji Evropi. Njegove skladbe so izšle na več domačih in tujih glasbenih zbirkah. Ukvarja se tudi z remixi skladb tujih avtorjev (Air, Jamez, Chris Liebing, Sestre, Elevators, Eric Satie …) in večkrat zmagal tudi na mednarodnih glasbenih razpisih in tekmovanjih. Njegovo področje delovanja sega tudi na glasbeno opremo za gledališke in plesne predstave ter proslave. Pripravil je že več kot dvajset samostojnih glasbeno-vizualnih predstav/razstav, na katerih svoje skulpture, grafike, reliefne krajine in video filme pospremi še z avtorsko godbo. S svojimi video filmi je sodeloval na več domačih in tujih video festivalih. Je avtor, soscenarist in režiser več proslav in obeležitev državniških, kulturnih, modnih in športnih dogodkov. Stane je tudi oblikovalec vizualnih komunikacij, fotograf, video snemalec in montažer, oblikovalec spletnih strani in urbani bio kmetovalec. Od leta 1991 do leta 2019 je bil glasbeni urednik na Radiu Celje.

Več: https://bit.ly/42GxdEB

Vstop prost.

—————————
NA OGLED
—————————

Marijan Mirt: Ugrabitev Evrope
Do 3. 6. 2023
Odpiralni čas: ponedeljek-petek 10:00-18:00, sobota 10:00-14:00 MMC KIBLA / KiBela, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

Likovna govorica letošnjega dobitnika Glazerjeve listine je samosvoja in prepoznavna, sedanjost premleva s klasičnimi postopki, citira staroveško in antično umetnost, kombinira tradicionalne likovne tehnike in materiale s sodobnimi in ob soočenju s socialnimi in z eksistencialnimi okoliščinami reflektira realnost ter tematizira in nemalokrat tudi ironizira aktualno dogajanje in naznanja prihodnost človeške družbe, ki je seveda odvisna od nas. Umetniško kodira stanje sveta, zlasti ljudi in človeka, izpostavi antropološko in psihološko dimenzijo in ju nemalokrat združi v živalskih podobah, hibridih, nemara klonih, kot ustreza njegovim zaznavam in videnjem.

Marijan Mirt se je rodil leta 1975 v Zagrebu. Končal je Srednjo šolo za uporabno umetnost in oblikovanje v Zagrebu na oddelku kiparstva. Leta 1999 je magistriral na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu, pri profesorjih Miroju Vucu in Robertu Emilu Tanayu. Leta 2000 se je preselil v Maribor.
Je avtor več javnih skulptur doma in v tujini. Pripravil je več kot dvajset samostojnih razstav in mnogo skupinskih. Je član DLUM, ZDSLU in ULUPUH. Razstavlja samostojno in v skupini doma ter v tujini. Prejel je številne nagrade in priznanja, med drugim priznanje Riharda Jakopiča leta
2020 in leta 2023 Glazerjevo listino, zlato medaljo za kiparstvo na Salon des Beaux Arts du Carrousel, Louvre 2017 ter štirikrat nagrado DLUM 2013, 2017, 2018 in 2019; Artfarers 2012, Atene; Simpozij Penza 2009 in 2010, Rusija itn.  Ukvarja se s kiparstvom, slikarstvom, z računalniškim oblikovanjem, s fotografijo in z likovno pedagogiko. Živi in ustvarja v Mariboru.

Več:
http://www.kibla.org/dejavnosti/kibela/arhiv/kibela-arhiv/2023/marijan-mirt-ugrabitev-evrope/

Vstop je prost.

—————————

Staš Kleindienst: Insomnia
Do 10. 6. 2023
Odpiralni čas: torek-petek: 15:00-19:00, sobota: 10:00-13:00 artKIT, Glavni trg 14, Maribor

Za Staša Kleindiensta, letošnjega prejemnika nagrade Riharda Jakopiča, proces slikanja, kot pravi sam, predstavlja neverbalen način poizkusa razumevanja sveta, nekje med mislijo in občutkom, v katerem raziskuje kako upodobiti neubesedlljivo. Tokrat se Kleindienst predstavlja z izborom najnovejših del, med katerimi prevladujejo manjši formati, ki narekujejo zgoščevanje pripovedi. Večinoma večerni in nočni prizori še dodatno poglabljajo nelagodje ob pogledu na dogodke, ki jih umetnik črpa iz njegove okolice, političnega in družbenega stanja, kolektivne podzavesti, nebrzdanega poseganja človeka v naravo in razpada družbenih in moralnih vrednot, obenem pa pričajo o umetnikovi virtuoznosti, tako v raziskovanju likovne problematike, kot tudi razumevanju slikarske tradicije.
Kleindienst tako v svojih krajinah, v katerih osrednje mesto zavzema atmosfera, zrcali zablode današnje družbe, obenem pa gledalcu, z upoštevanjem spekulativnega potenciala imaginacije, pušča prostor za lastno interpretacijo.

Staš Kleindienst je leta 2007 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, prav tam je leta 2009 tudi magistriral.
Njegova dela so vključena v več zasebnih in javnih zbirk. Leta 2014 je prejel nagrado skupine OHO ter med drugim leta 2018 kuriral razstavo študentov z naslovom 12 razlogov za slikanje v galeriji ŠKUC. Leta 2019 mu je Univerza v Ljubljani podelila Priznanje pomembnih umetniških del. Leta
2023 je prejel Nagrado Riharda Jakopiča. Živi in dela v Vipavi.

http://www.kibla.org/dejavnosti/artkit/2023/stas-kleindienst-insomnia/

Vstop prost.

—————————————
NEFORMALNO IZOBRAŽEVANJE
—————————————

Bralni krožek KIBLA + NAGIB: Umetnost življenja na uničenem planetu* Sedmo
srečanje: sreda, 17. 5. 2023, ob 17. uri Kulturni inkubator – studio, Koroška ulica 18, Maribor

Vabljeni, da se nam pridružite na sedmem srečanju bralnega krožka, ki bo v sredo, 17. maja, ob 17. uri.
Tokrat se bomo poglobili v tekst Anne Tsing pod naslovom “Unruly Edges:
Mushrooms as Companion Species” (for Donna Haraway), ki sta ga kot del svoje ustvarjalne raziskave izbrali umetnica Barbara Kukovec v navezi s filozofinjo dr. Majo Pan.

V okviru programa neformalnega izobraževanja poteka bralni krožek z naslovom Umetnost življenja na uničenem planetu, ki ga pripravljamo v sodelovanju z Društvom NAGIB, umetnico Barbaro Kukovec in filozofinjo dr.
Majo Pan. Srečanja potekajo vsaka dva tedna, ob sredah do 24. junija 2023 v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 9) in v studiu Kulturnega inkubatorja (Koroška cesta 18).

Letošnjo edicijo bralnega krožka smo zasnovali dvodelno. Povezujemo različna področja sodobne umetnosti – vizualne, intermedijske in uprizoritvene, in se naslanjamo na izbrana teoretska besedila. V KIBLINEM delu se posvečamo podrobnemu branju knjige Against the Anthropocene umetnostnega zgodovinarja in kritika T. J.-ja Demosa, v NAGIBOVEM pa se bomo neposredno vključujemo v živ ekosistem umetniškega procesa Barbare Kukovec, pri čemer nam izbrana besedila Donne Haraway, Timothyja Mortona, Dominiqa Laporta, Anne Tsing idr. služijo kot iztočnica za razmislek in pogovor o izčrpavanju, ekologiji, skupnosti, metodologijah umetniških procesov, snovanju umetniških del itd.

Dodatne informacije in prijave: kibla@kibla.org Udeležba je brezplačna.

*Naslov je povzet po knjigi The Art of Living on a Damaged Planet (ur.
Anna Lowenhaupt Tsing, Heather Anne Swanson, Elaine Gan in Nils Bubandt).
Prevod naslova: Katja Kosi.

Več: http://bit.ly/3jWdoIx

—————————————
GOSTOVANJA IN SODELOVANJA
—————————————

Aplikacija LutkAR v Lutkovnem muzeju Maribor Sreda, 17. 5. 2023, ob 10. uri Lutkovni muzej Maribor, Vojašniški trg

V sredo, 17. maja 2023, ob 10. uri vas vabimo na odprtje razstave v razširjeni resničnosti, ki jo boste lahko doživeli s pomočjo aplikacije LutkAR. Po uradnem odprtju, bo sledilo krajše druženje v Lutkovnem muzeju Maribor, na severu Vojašniškega trga.

Lutkovno gledališče Maribor je za Lutkovni muzej v sodelovanju z Društvom za sodobno umetnost X-OP in KIBLA2LAB pripravilo aplikacijo LutkAR, ki prikaze razstavljenih eksponatov snovne kulturne dediščine, nadgradi s sodobnimi tehnologijami in novo-medijskimi postopki.

LutkAR je zabavna in poučna aplikacija, skozi katero smo razstavi želeli vdahniti življenje, kot lutkar s svojo animacijo vdihne življenje prej neživemu predmetu, lutki. Tako bo preko aplikacije razstavni prostor dodatno oživel. Osredotočili smo se na obogateno resničnost, na avdio-vizualno produkcijo in kombinacijo izvirnega slikovnega materiala ter fotogrametrije.

Aplikacija LutkAR, ki jo je pripravilo Lutkovno gledališče Maribor v sodelovanju z Društvom za sodobno umetnost X-OP in KIBLA2LAB, je nastala v sklopu pilotnega projekta, izbranega na javnem pozivu  KID PINA v sklopu Mreže RUK (JP-PR-RUK_1_ 2022),  ki ga sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija (Ministrstvo za kulturo).

Vljudno vabljeni!

Več: https://bit.ly/3nYRA15

—————————

Festival Borštnikovo srečanje: Gledališče DRAK (CZ) Interaktivna razstava po motivih del Karla Čapka Naslov izvirnika Továrna na utopii 21. in 28. 5. 2023 KIBLA PORTAL, Valvasorjeva 40, Maribor

Vstopnice
21. 5. 2023 https://bit.ly/3N6n8Mi
28. 5. 2023 https://bit.ly/3MStqzg

Tovarna utopije je sestavljena iz šestih postaj – inštalacij šestih avtorjev, ki so se navdihovali z utopičnimi motivi v literarnem ustvarjanju češkega pisatelja in scenarista Karla Čapka (1890–1838).
Čapek, doktor filozofije, je pisal znanstvenofantastična dela, preden se je znanstvena fantastika razvila v samostojen žanr, in velja za pionirja klasične evropske smeri ZF, ki se je bolj kot tehniškim dosežkom posvečal družbenim temam. Znan je po tem, da je prvi uporabil besedo robot (v gledališki igri R. U. R. – Rossumovi univerzalni roboti, 1921), ki naj bi si jo bil izmislil njegov brat Josef. Pisal je tudi romane drugih zvrsti, detektivske zgodbe, pravljice, gledališke igre, celo knjigo o vrtnarjenju.
Njegovo delo odlikujeta izjemen jezikovni dar in inteligenten humor, pogosta tema so družbeni in etični vidiki hitrega napredka tehnologije (masovne proizvodnje, jedrskega orožja, robotov idr.) in (posebno v poznem
obdobju) vzpona diktatorskih režimov.

Razstava je bila prvotno umeščena v Labirint Gledališča DRAK, to sezono je gostovala v Galeriji Sladovna v Písku, zdaj pa v Mariboru naseljuje prostore prve tekstilne tovarne v mestu. Mariborsko mehanično tkalnico in apreturo Doctor in drug sta 6. junija 1922 ustanovila češka industrialca Edvard Doctor in njegov zet Ernest Zucker, ko je Karel Čapek ustvarjal motive za razstavo. Prvo opremo je sestavljalo dvesto tkalskih strojev, uvoženih s Češke. Zdaj, po dobrih sto letih, preteklost in prihodnost ter fikcija in realnost spet stopajo v dialog na sedmih postajah češke inštalacije.

Mlado gledališče je programski sklop Festivala Borštnikovo srečanje, ki se osredotoča na vključevanje mlade publike in razvoj pedagoškega procesa v gledališču.

Več: https://bit.ly/3ByauPr

—————————

RAM RAM
mozaična predstava
16., 18. in 19. 5. 2023, ob 20. uri
Cirkulacija2, Podhod Ajdovščina 2, Ljubljana

»V informacijsko bogatem svetu bogastvo informacij pomeni pomanjkanje nečesa drugega: pomanjkanje tistega, kar informacije porabljajo. Kaj informacije porabljajo, je precej očitno: porabljajo pozornost prejemnikov. Zato bogastvo informacij povzroča pomanjkanje pozornosti in potrebo po učinkovitem razporejanju pozornosti med preobilico virov informacij, ki bi jo lahko porabili.« — Herbert Simon, Nobelov nagrajenec za ekonomijo leta 1978

»Gledališče je nerodna reč, a z njim se da igrati.« — Simon Kardum, na Borštnikovem srečanju leta 2013 v govoru podelitve nagrade Evergreen krokodil za življenjsko delo

Predstava Ram Ram igra z gibi minimalizma in readymade-i realnosti, ki so artificielnejši od umetnosti. Filmski niz filozofskih paradoksov na gradbenem odru, polnem zvezdnih utrinkov s koncertom v živo izreka neizrekljivo o tebi. Ram Ram izprazni prostor in čas ter pomete navlako prešlih dni iz spomina tvojega uma. Intimna predstava s sencami in humorjem kreira med visokonapetostnimi energijami. Zaradi meandrov je plovba po reki počasna. Puščava je mesto, kjer lahko grm spregovori. Ram Ram mozaičnost živega komposta, dostavlja vitamine in minerale ognju, ki skuri kar mislimo, da smo.

Kakšni so temelji te prihajajoče modernosti? Obstajajo štiri teme:
altermodernost sama po sebi, ideja o potovanju, oprostite izgonu, in četrta bo temeljila na nacionalnih mejah. Potrebno je nadlebdeti tematizacijo potovanja, oprostite izgona in meja. Seveda veste, da to ni dovolj, je samo na nek način začetek te razprave, te velike razprave Ram Ram. Vidim da mora biti nova modernost, ki bo prišla, globalna od začetka.
Praska stvar mora biti globalna, prihajajoča modernost, izumljanje od začetka. Seveda, saj veste, dovolj je samo, ni dovolj, je samo na nek način začeti to razpravo, to veliko razpravo globalno od začetka orientalne ideje o potovanju.

Ko veš, da ti nič ne manjka, da je vse obstoječe ti in tvoje, želje izginejo. Buto levitira v Prasonati notranjskih prostranstev.
Kaj se te dni dogaja v starem piskru?
Mislimo s podplati.
Samo nič deluje.
Modra ptica lebdi v zenitu.
Pita prileti iz pečice v Cirkulacijo², ki je ponovno združena.

Obdobje: predzgodovina
Trajanje: 61 minut

Scenarij in režija: Gotvan Vlado Repnik
Dramaturgija: Nina Meško
Nastopajo: Tatiana Kocmur, Ryuzo Fukuhara, Marko Batista, Nagisa Moritoki, Radharani Pernarčič, Sanja Simić, Dominik Mahnič, Borut Savski a=tf²: Igor Štromajer V filmu: Blaž Šef, Tjaša Ribizel, Peter Tomaž Dobrila, Dragan Živadinov, Simon Svetlik, Boštjan Leskovšek, Iva Tratnik Kamera in montaža: Nina Meško, GVRbabaLAN

Posebna zahvala: Neem Karoli Baba, Bernardine Evaristo, Nicolas Bourriaud, Bojana Kunst, Marcus Steinweg, Marieke Sophie Werner, Matej Marinček, Mladen Stilinović
Fotografija: Sunčan Stone

Produkcija: GVR Zavod za umetniško produkcijo
Koprodukcija: Cirkulacija², CUK Kino Šiška, KID KIBLA Predstava je sofinancirana s sredstvi Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in Mestne občine Ljubljana.

Vljudno vabljeni!

https://bit.ly/433YHnL

******************
http://www.kibla.org
https://www.mcruk.si
https://www.facebook.com/KIDKIBLA
https://www.instagram.com/kibla
https://www.youtube.com/user/KIDKIBLA
https://twitter.com/kidkibla