Kulturno izobraževalno društvo KIBLA

—————————
NAPOVEDUJEMO
—————————

Marijan Mirt: Ugrabitev Evrope
5. 5.–3. 6. 2023
Odprtje razstave: petek, 5. 5. 2023, ob 19. uri MMC KIBLA / KiBela

Staš Kleindienst: Insomnia
12. 5.–10. 6. 2023
Odprtje razstave: petek, 12. 5. 2023, ob 19. uri artKIT

Bralni krožek KIBLA + NAGIB: Umetnost življenja na uničenem planetu* Program neformalnega izobraževanja Šesto srečanje: petek, 5. 5. 2023, ob 16. uri MMC KIBLA

—————————
NA OGLED
—————————

Za humano tehnologijo
Razstava Mreže centrov raziskovalnih umetnosti in kulture RUK Do 4. 5. 2023 Odpiralni čas: vsak dan: 10:00-20:00 Cankarjev dom, Prvo preddverje in Štihova dvorana

31 LET S(R)AMOTE
Razstava Amnesty International Slovenije ob 31. obletnici izbrisa Do 6. 5. 2023 Odpiralni čas: torek-petek: 15:00-19:00, sobota: 10:00-13:00 artKIT

—————————
NAPOVEDUJEMO
—————————

Marijan Mirt: Ugrabitev Evrope
5. 5.–3. 6. 2023
Odprtje razstave: 5. 5. 2023, ob 19. uri Odpiralni čas: ponedeljek-petek 10:00-18:00, sobota 10:00-14:00 MMC KIBLA / KiBela, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

Vljudno vabljeni na odprtje pregledne razstave Marijana Mirta z naslovom Ugrabitev Evrope, ki bo v petek, 5. maja 2023, ob 19. uri v prostoru za umetnost KiBela.

Likovna govorica letošnjega dobitnika Glazerjeve listine je samosvoja in prepoznavna, sedanjost premleva s klasičnimi postopki, citira staroveško in antično umetnost, kombinira tradicionalne likovne tehnike in materiale s sodobnimi in ob soočenju s socialnimi in z eksistencialnimi okoliščinami reflektira realnost ter tematizira in nemalokrat tudi ironizira aktualno dogajanje in naznanja prihodnost človeške družbe, ki je seveda odvisna od nas. Umetniško kodira stanje sveta, zlasti ljudi in človeka, izpostavi antropološko in psihološko dimenzijo in ju nemalokrat združi v živalskih podobah, hibridih, nemara klonih, kot ustreza njegovim zaznavam in videnjem.

Marijan Mirt se je rodil leta 1975 v Zagrebu. Končal je Srednjo šolo za uporabno umetnost in oblikovanje v Zagrebu na oddelku kiparstva. Leta 1999 je magistriral na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu, pri profesorjih Miroju Vucu in Robertu Emilu Tanayu. Leta 2000 se je preselil v Maribor.
Je avtor več javnih skulptur doma in v tujini. Pripravil je več kot dvajset samostojnih razstav in mnogo skupinskih. Je član DLUM, ZDSLU in ULUPUH. Razstavlja samostojno in v skupini doma ter v tujini. Prejel je številne nagrade in priznanja, med drugim priznanje Riharda Jakopiča leta
2020 in leta 2023 Glazerjevo listino, zlato medaljo za kiparstvo na Salon des Beaux Arts du Carrousel, Louvre 2017 ter štirikrat nagrado DLUM 2013, 2017, 2018 in 2019; Artfarers 2012, Atene; Simpozij Penza 2009 in 2010, Rusija itn.  Ukvarja se s kiparstvom, slikarstvom, z računalniškim oblikovanjem, s fotografijo in z likovno pedagogiko. Živi in ustvarja v Mariboru.

Več: https://bit.ly/427GwNd

Vstop je prost.

—————————
NA OGLED
—————————

Za humano tehnologijo
Pregledna razstava Mreže centrov raziskovalnih umetnosti in kulture Do 4.
5. 2023
Odpiralni čas: vsak dan od 10. do 20. ure Cankarjev dom, Prvo preddverje in Štihova dvorana, Prešernova cesta 10, Ljubljana

Po treh letih interdisciplinarnega ustvarjanja, povezovanja različnih deležnikov in premikanja mej na področjih tehnologij razširjene resničnosti, robotike in umetne inteligence, digitalizacije in digitizacije kulturne dediščine ter ekologije in trajnostnega razvoja, bomo predstavili inovativne in vizionarske pilotne projekte, produkte, umetniška dela, festivale in izobraževalne programe. Skozi razstavljene projekte bomo povezali in predstavili več ustvarjalnih področij, metodoloških pristopov ter produkcijskih kontekstov, v okviru katerih skušamo nove tehnologije vpeljati v temeljne postulate sodobne družbe 21.
stoletja po načelu humanizacije tehnologije.

Umetnice in umetniki: Laibach, Maša Jazbec, Varvara & Mar (Varvara Guljajeva in Mar Canet), Neo C. Chung in Diana Bohucka, Simon Whetham, Alice Daeun Kim, Tanja Vujinović, Valerie Wolf Gang, Vojtěch Radakulan, Robertina Šebjanič / Sofia Crespo / Feileacan McCormick, Maja Smrekar in Jonas Jørgensen, name:, Brad Downey, Boštjan Čadež – Fšk, Mauricio Valdés San Emeterio, Marko Vivoda in Gjorgji Despodov, Joao Pedro Oliveira, Tamara Lašič Jurković, Matevž Kolenc, Gašper Torkar. Pilotni in ostali
projekti: DDTlab / NeuroFly (AFormX), Vrtoglavi ptič 2020 (Dunking Devils, HSE, Arctur, Iztok Kovač), Nube 360° (Tomo Križnar, Irena Pivk Križnar), Robot Yaski Art (Varvara&Mar, Žan Rajšek, Maša Jazbec) in robotka Eva; HEKA / Simbiocen (Ustvarjalni laboratorij KRATER in Društvo Trajna), Exxplorers (Cooperativa Pun- tozero, VR-Team in Slovenski planinski muzej Mojstrana), studio izkustvenega prostorskega zvoka – KUBER / HEKA, Kočerja v »The Holy Crab« (delavnica); KIBLA2LAB / Nevidni Maribor: Nadvojvoda Janez, oče Meranovega (Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede UM) in 3D zajemni izbranih lokacij v Mariboru, VRTN!CA (Arboretum Volčji Po- tok), VR razstave KIBLIX 2020–2021. Izobraževanja: PiNA / Creatorship, poletna šola D+S in Kulturni management.

Več: https://bit.ly/3Ke3knd

Vstop je prost.

Razstava je del projekta RUK (2019-2023), ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

—————————

31 LET S(R)AMOTE
Razstava Amnesty International Slovenije ob 31. obletnici izbrisa Do 6. 5. 2023 Odpiralni čas: torek-petek 15:00-19:00, sobota 10:00-13:00 artKIT, Glavni trg 14, Maribor

Razstavo so v AIS postavili v spomin na izbris in boj izbrisanih za popravo krivic. Slovenija je 26. 2. 1992 iz registra stalnih prebivalcev nezakonito, brez obvestila in brez možnosti pritožbe izbrisala 25.671 stalnih prebivalcev in prebivalk. Čez noč so ostali brez pravnega statusa, brez veljavnih dokumentov, brez pravic. Posledice so bile neusmiljene:
tisoči so bili deportirani iz Slovenije, niso imeli dostopa do zdravnika, socialnih pomoči, delodajalci so morali prekiniti njihove zaposlitve, njihovih otrok po rojstvu niso vpisali v matične knjige. Na papirju so prenehali obstajati.

Razstava je poklon pogumu in neomajni vztrajnosti izbrisanih. Izbris je ljudem ukrojil življenja in jih razrezal na tako drobne koščke, da jih do konca niso nazaj sestavile niti odločitve ustavnega sodišča in Evropskega sodišča za človekove pravice niti prizadevanja številnih v civilni družbi.
Vendar so izbrisani iz teme in bolečine samote vstali, se povezali in organizirali v gibanje, v upor, v večletno kampanjo. Sebe in civilno družbo so kolektivizirali in ustvarili najmočnejše, najbolj dolgotrajno in trdoživo gibanje, kar ga poznamo.

Razstavo posvečamo Aleksandru Todoroviću, neumornemu borcu za popravo krivic izbrisanim.

Vabljeni k podpisu peticije slovenske Amnesty in Mirovnega inštituta za vlado, naj čim prej pripravi zakonske ukrepe, da krivice končno popravi.
Podpis peticije na www.amnesty.si/peticija-izbrisani.

Več: http://bit.ly/3JXrceE

Vstop je prost.

—————————————
NEFORMALNO IZOBRAŽEVANJE
—————————————

Bralni krožek KIBLA + NAGIB: Umetnost življenja na uničenem planetu*
Šesto srečanje: petek, 5. 5. 2023, ob 16. uri MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

Vabljeni, da se nam pridružite na šestem srečanju bralnega krožka, ki bo v petek, 5. maja, ob 16. uri v MMC KIBLA. Nadaljevali bomo z branjem knjige Against the Anthropocene, tokrat se bomo pogovarjali o poglavju Capitalocene Violence.

V okviru programa neformalnega izobraževanja poteka bralni krožek z naslovom Umetnost življenja na uničenem planetu, ki ga pripravljamo v sodelovanju z Društvom NAGIB, umetnico Barbaro Kukovec in filozofinjo dr.
Majo Pan. Srečanja potekajo vsaka dva tedna, ob sredah do 24. junija 2023 v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 9) in v studiu Kulturnega inkubatorja (Koroška cesta 18).

Letošnjo edicijo bralnega krožka smo zasnovali dvodelno. Povezujemo različna področja sodobne umetnosti – vizualne, intermedijske in uprizoritvene, in se naslanjamo na izbrana teoretska besedila. V KIBLINEM delu se posvečamo podrobnemu branju knjige Against the Anthropocene umetnostnega zgodovinarja in kritika T. J.-ja Demosa, v NAGIBOVEM pa se bomo neposredno vključujemo v živ ekosistem umetniškega procesa Barbare Kukovec, pri čemer nam izbrana besedila Donne Haraway, Timothyja Mortona, Dominiqa Laporta, Anne Tsing idr. služijo kot iztočnica za razmislek in pogovor o izčrpavanju, ekologiji, skupnosti, metodologijah umetniških procesov, snovanju umetniških del itd.

Dodatne informacije in prijave: ziva@kibla.org Udeležba je brezplačna.

*Naslov je povzet po knjigi The Art of Living on a Damaged Planet (ur.
Anna Lowenhaupt Tsing, Heather Anne Swanson, Elaine Gan in Nils Bubandt).
Prevod naslova: Katja Kosi.

Več: http://bit.ly/3jWdoIx

—————————————
DDI – Digitalni dediščinski inkubator
—————————————

Obiščite virtualno zbirko od OD KMETA DO DELAVCA

Sprehodite se po virtualni razstavi Od kmeta do delavca, ki vabi na popotovanje skozi dediščino industrijske revolucije na Slovenskem.
Razstava odstira pogled sedmih slovenskih krajev na spremembe, ki so se odvijale ob prehodu iz kmečke v delavsko družbo. Spoznajte, kako je to obdobje zaznamovalo Maribor, Idrijo, Ilirsko Bistrico, Ajdovščino, Ptuj, Sežano in Tolmin!

Virtualna zbirka Od kmeta do delavca, je odprta po rednem urniku – na spletnem portalu Duri si jo lahko ogledate vsak dan med 9.00 in 11.00 ter
17.00 in 20.00. Ker okolje Mozilla Hubs spodbuja interakcijo med obiskovalci, si lahko vsak ustvari lasten avatar in ob sprehodu skozi prostore muzeja preko lastnega mikrofona komunicira z ostalimi obiskovalci.

S tem projektom smo na eni strani želeli spodbuditi raziskovanje lokalne preteklosti in širših zgodovinskih procesov, na drugi strani pa ko sodelovanju povabiti dijake in jih seznaniti s sodobnimi tehnologijami za ustvarjanje 3D virtualnega prostora. Veseli smo, da se je na naše povabilo odzvalo 7 srednjih šol, kjer smo z dijaki izvedli poglobljene delavnice spoznavanja različnih družbenih fenomenov, hkrati pa se preizkusili v gradnji virtualnega prostora na platformi Mozilla Hubs. Društvo Idrija
2020 je delavnice izvedlo na Gimnaziji Jurija Vege Idrija in Gimnaziji Tolmin, ekipa Zavoda Dobra pot je obiskala Gimnazijo Ilirska Bistrica, Gimnazijo Sežana in Srednjo šolo Veno Pilon Ajdovščina, pri KIBLI pa so k sodelovanju vključili Srednjo šolo za oblikovanje Maribor ter Elektro in računalniško šolo Ptuj.

VIRTUALNA GALERIJA: https://bit.ly/41ZrObI

Vabljeni k ogledu!

—————————

DDI – SPLETNI TEČAJI

Kako narediti družinsko drevo? Kaj storiti ob najdbi kulturne dediščine?
Kako zabeležiti zgodovino prednikov? Kako pomaga digitalizacija? Razširi svoja znanja in spoznaj zanimive primere. Na spletnem portalu DURI ponujamo sedem spletnih tečajev:

– Postopek obdelave podatkov laserskega snemanja površja (LiDAR) Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3JIEueU

– Digitalna interpretacija kulturne dediščine Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3mbi1PN

– Kaj sploh je kulturna dediščina
Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3KJ5IVa

– Vključevanje javnosti in grajenje skupnosti Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3EGrrsG

– Beleženje ustnega izročila
Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3IBTmv1

– Digitalno raziskovanje in dokumentiranje kulturne dediščine Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/41s56Jl

– Digitizacija kulturne dediščine
Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3Z6vTt1

– Prenova starih hiš
Vsebina tečaja in prijava: https://bit.ly/3ZkRgXX

Sodeluj v spletnih tečajih, pridobi nova znanja in spoznaj nove pristope!
Vsi tečajo potekajo po spletu in so brezplačni.

Več: https://bit.ly/3Y9l2NE

—————————

Spletni portal DURI postaja vseslovenska platforma za podporo in razvoj kulturne dediščine. Na portalu se pletejo vezi posameznikov in organizacij, ki se ukvarjajo dediščino, predstavljamo priložnosti za prostovoljsko udejstvovanje, ob obilici drugih zanimivih vsebin pa ponujamo tudi spletne tečaje in individualno podporo pri razvoju lastnih projektov. Partnerji projekta: Društvo Idrija 2020 + Zavod ID20, Zavod Dobra pot in KID KIBLA.

Prijave na naš DDI novičnik: https://www.e-duri.si/pridruzi-se/

—————————————
GOSTOVANJA IN SODELOVANJA
—————————————

Festival Borštnikovo srečanje: Gledališče DRAK (CZ) Interaktivna razstava po motivih del Karla Čapka Naslov izvirnika Továrna na utopii 7., 14., 21., in 28. 5. 2023 KIBLA PORTAL, Valvasorjeva 40, Maribor

Vstopnice
7. 5. 2023 https://bit.ly/41pPLIK
14. 5. 2023 https://bit.ly/43Qdpje
21. 5. 2023 https://bit.ly/3N6n8Mi
28. 5. 2023 https://bit.ly/3MStqzg

Tovarna utopije je sestavljena iz šestih postaj – inštalacij šestih avtorjev, ki so se navdihovali z utopičnimi motivi v literarnem ustvarjanju češkega pisatelja in scenarista Karla Čapka (1890–1838).
Čapek, doktor filozofije, je pisal znanstvenofantastična dela, preden se je znanstvena fantastika razvila v samostojen žanr, in velja za pionirja klasične evropske smeri ZF, ki se je bolj kot tehniškim dosežkom posvečal družbenim temam. Znan je po tem, da je prvi uporabil besedo robot (v gledališki igri R. U. R. – Rossumovi univerzalni roboti, 1921), ki naj bi si jo bil izmislil njegov brat Josef. Pisal je tudi romane drugih zvrsti, detektivske zgodbe, pravljice, gledališke igre, celo knjigo o vrtnarjenju.
Njegovo delo odlikujeta izjemen jezikovni dar in inteligenten humor, pogosta tema so družbeni in etični vidiki hitrega napredka tehnologije (masovne proizvodnje, jedrskega orožja, robotov idr.) in (posebno v poznem
obdobju) vzpona diktatorskih režimov.

Avtorji inštalacij so se navdihovali v romanih Tovarna absolutnega, Krakatit, Vojna z močeradi ter v dramah R. U. R. in Primer Makropulos, kot ustvarjalci na področju lutkovnega in alternativnega gledališča pa ohranili svojo uprizoritveno izvirnost ter postavitve zasnovali gledališko, s smislom za metaforični narativ in dialoško igrivost:

– Kamil Bĕlohlávek, Lūsus pilāris mēchanicus, starodavna igra iz časov, ko so svet še upravljali ljudje – kako bo zgledal nogomet čez sto let? – Karel Czech, Prostor nesmrtnosti, obisk na domu nesmrtnega – bi želeli biti nesmrtni?
– Tereza Vašíčková, Pedala v absolutno, pedalin božanske energije – kdo poganja absolutno?
– Robert Smolík, Mir z močeradi, zgodovinska vojaška razstava – parodija ali svarilo?
– Antonín Šilar, Pogovor v čolnu, kratki film – kaj je narobe z močeradi?
– Jan Čtvrtník, Krakataudio, pustolovska zvočna igra – kdaj je čas za veliki rdeči gumb?
– Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová, Klára Svobodová, Tovarna prihodnosti – kaj je treba sporočiti človeštvu čez sto let?

Razstava je bila prvotno umeščena v Labirint Gledališča DRAK, to sezono je gostovala v Galeriji Sladovna v Písku, zdaj pa v Mariboru naseljuje prostore prve tekstilne tovarne v mestu. Mariborsko mehanično tkalnico in apreturo Doctor in drug sta 6. junija 1922 ustanovila češka industrialca Edvard Doctor in njegov zet Ernest Zucker, ko je Karel Čapek ustvarjal motive za razstavo. Prvo opremo je sestavljalo dvesto tkalskih strojev, uvoženih s Češke. Zdaj, po dobrih sto letih, preteklost in prihodnost ter fikcija in realnost spet stopajo v dialog na sedmih postajah češke inštalacije.

Mlado gledališče je programski sklop Festivala Borštnikovo srečanje, ki se osredotoča na vključevanje mlade publike in razvoj pedagoškega procesa v gledališču.

******************
http://www.kibla.org
https://www.mcruk.si
https://www.facebook.com/KIDKIBLA
https://www.instagram.com/kibla
https://www.youtube.com/user/KIDKIBLA
https://twitter.com/kidkibla