Danes je mednarodni dan žensk. Tokrat smo ga v slovenski Amnesty International obeležile z osveščevalno akcijo.

Na kipe v Ljubljani in Mariboru smo obesile sporočila, ki opozarjajo na neenakost med spoli in na to, kako vseprisotna je nevidnost žensk in kako so ženske na številnih področjih še vedno potisnjene na rob družbe.

Spomeniki so odraz vrednot družbe. Z akcijo jih na mednarodni dan žensk simbolno dopolnjujemo in opozarjamo na to, da je enakost spolov še vedno nedosežen cilj.

 

Boj za enakopravnost se nadaljuje in danes vidimo, da je neprestano prizadevanje za univerzalno spoštovanje človekovih pravic vseh ljudi bistvenega pomena in edino zagotovilo, da poskusi omejevanja dosežene svobode ter spodkopavanja enakopravnosti ne bodo uspeli.

 

Pravice žensk po svetu

Direktorica globalne Amnesty International Agnès Callamard je pred 8. marcem opozorila na trend nazadovanja pravic žensk po vsem svetu: »V letu 2025 ni mogoče dovolj poudariti pomena mednarodnega dneva žensk. Ne ukvarjamo se več z nedokončanimi prizadevanji na področju enakopravnosti in pravičnosti, ampak se pripravljamo na upor zoper nazadovanje in vse številnejše napade na naše pravice. Agresivni patriarhalni pohod predsednika Trumpa in drugih mogotcev zoper pravice in telesno avtonomijo žensk ter spolno raznolikih oseb že kaže uničujoče posledice, ne zgolj v Združenih državah Amerike ampak po celem svetu. Že nekaj let gibanja, ki nasprotujejo enakopravnosti vseh ljudi, spletkarijo, kako zavrteti čas nazaj k prevladi patriarhalnega zatiranja.«

 

Nasilje nad ženskami

Na mednarodni dan žensk ne smemo pozabiti tudi na žrtve nasilja na podlagi spola. Opozarjamo, da je v Evropi vsaka tretja ženska starejša od 15 let že doživela fizično in/ali spolno nasilje. Temeljni vzroki za nasilje na podlagi spola so patriarhalne in škodljive spolne norme in stereotipi.

Izobražujte se o nasilju na podlagi spola na Akademiji Amnesty. Za vas smo pripravili dva spletna tečaja ter druge poučne in zanimive vsebine. Kliknite tukaj.