Pretekli konec tedna, natančneje 26. oktobra, smo obeležili mednarodni dan osveščanja o interspolnosti.
Kaj sploh je interspolnost? Krovni izraz interspolnost (angl. intersex) zajema raznolike osebe, ki jih na podlagi njihovih telesnih spolnih značilnosti ni mogoče uvrstiti v enega izmed binarnih spolov ženska – moški. To pomeni, da interspolnim osebam na podlagi njihovih telesnih značilnosti ni mogoče pripisati izključno ženski ali moški spol, kot se pričakuje v družbi.
Dojenčkom_icam, ki se v Sloveniji rodijo z genitalijami, ki se jih po medicinskih merilih ne da določiti kot vulvo ali penis, prepogosto pripišejo spol, za katerega se odloči zdravstveno osebje (z ali celo brez privolitve staršev). Njihove spolne organe poskušajo pogosto kirurško »popraviti«, čeprav z njimi ni nič narobe.
S prisilnimi zdravstvenimi intervencijami so med drugim kršene pravice do telesne in duševne celovitosti, zasebnosti, zdravja, osebnega dostojanstva in varnosti.
Koliko oseb je interspolnih? Na svetu živi 1,7 odstotka interspolnih oseb. Toliko je, na primer, tudi oseb z rdečimi lasmi.
Zakaj se potem večini zdi, da ne pozna nobene interspolne osebe? Ker so tabu in jih zdravstvena stroka večinoma želi korigirati, čeprav ima večina interspolnih oseb zdrava telesa. Zaradi njihovih telesnih spolnih značilnosti pa jih ni mogoče uvrstiti v enega izmed binarnih spolov ženska – moški.
IZOBRAŽUJTE SE O INTERSPOLNOSTI NA AKADEMIJI AMNESTY
Raznolika telesa niso napake, ki bi jih bilo treba popraviti: pogled v I v LGBTQI
Amnesty Slovenije 27. 11. 2024 organizira spletno izobraževanje o interspolnosti. Z nami bo Erin Vlahović, interspolni aktivist iz Zagreba in Maja Pan, članica izvršnega odbora AIS in aktivistka za pravice žensk, delavcev in LGBTIQ.
5 MITOV O INTERSPOLNOSTI |