V azerbajdžanski prestolnici Baku od danes do 22. novembra poteka COP29, to je podnebna konferenca Združenih narodov. Zelo je pomembno, da se na njej države dogovorijo za:
izrazito povečanje podnebnega financiranja na podlagi potreb,
celovito, hitro, pravično in financirano opuščanje fosilnih goriv v vseh sektorjih.
Suše, požari, poplave, uničujoče nevihte … – žal vse to vedno bolj postaja redna spremljava naših življenj. Grozljivo je, da se bodo ti pojavi s tragičnimi posledicami gotovo še povečali, tako po obsegu kot tudi po pogostosti.
»Ni še prepozno, da bi preprečili popoln podnebni zlom, vendar ne smemo zapraviti niti minute več,« je pred COP29 dejala Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty International.
Podnebne spremembe in zdravje
Podnebne spremembe v vedno večji meri prispevajo h kršitvam pravic do življenja in do zdravja. Gre za eno »največjih globalnih groženj zdravju, s katerimi se svet sooča v 21. stoletju«
(Lancet).
Na primer: raba fosilnih goriv je eden od glavnih vzrokov za onesnaženost zraka, ta pa pomembno prispeva k slabemu zdravju. Onesnažen zrak je bil povezan z boleznimi srca, kapmi, pljučnim rakom, astmo in drugimi kroničnimi boleznimi.
Ob robu COP29 dogovori o fosilnih poslih?!
Pred dnevi je preiskava Global Witness pokazala, da je vodja azerbajdžanske ekipe za COP29 Elnur Soltanov svojo vlogo uporabljal za potencialne dogovore glede fosilnih goriv. Fosilna goriva predstavljajo okoli polovico azerbajdžanskega gospodarstva in veliko večino izvoznih prihodkov države.
Razkritja takih absurdnih ravnanj v času, ko bi morale države nujno financirati pravičen prehod stran od fosilnih goriv, kažejo, kako zelo pomembno je, da oblastem v naslavljanju podnebnih izzivov gledamo pod prste.
V Amnesty zahtevamo sprejem robustne politike preprečevanja konflikta interesov, da bi lobijem fosilnih goriv preprečili spodkopavanje ciljev globalnih podnebnih pogodb – in rabimo jo nemudoma!
|
|